14 листопада 2024 р., згідно з Планом роботи СумДПУ імені А.С. Макаренка на 2024-2025 навчальний рік, кафедрою була організована панельна дискусія «Волонтерство - вимога часу чи поклик душі? (правові аспекти волонтерської діяльності)».
Відповідно до даних дослідження «Громадянське суспільство України в умовах війни» від Київського міжнародного інституту соціології, з 2022 року довіра громадян до волонтерських та громадських організацій значно зросла, нині волонтери та неурядові організації входять в число суспільних інституцій, яким українські громадяни довіряють найбільше. Війна не тільки мобілізувала людей, вона також створила і нові виклики для волонтерського сектору. До волонтерства долучилася велика кількість українців, які не мали попереднього волонтерського досвіду і змушені були його здобувати на практиці методом спроб та помилок.
Спікерами були студентка ІІ (магістерського) рівня освіти СумДПУ імені А.С. Макаренка, волонтер Анна СКУСИНЕЦЬ, волонтер Вікторія ТКАЧ, студент І (бакалаврського) рівня освіти СумДПУ імені А.С. Макаренка Станіслав ЛУКАШЕНКО, функції модератора виконувала Наталія ЖИЛЬНІКОВА.
Анна мріє стати очільником благодійної організації, вона підкреслює велику місію волонтерів у війні та після неї. Волонтери, на її думку, можуть стати ефективною силою боротьби з корупцією. Вікторія почала займатися волонтерською діяльністю з початком повномасштабного вторгнення рф, має багато успішних проєктів, вона впевнена: донат=життя (https://www.instagram.com).
У заході взяли участь здобувачі освіти спеціальності 081 Право та здобувачі освіти групи ОД-14 Сумського фахового коледжу будівництва та архітектури.
На початку зустрічі привітали Анну СКУСИНЕЦЬ з нагоди відзначення Почесною грамотою міського голови за активну громадянську і життєву позицію, благодійну і волонтерську діяльність.
Правовий аспект регулювання волонтерської діяльності розкрив здобувач освіти 4 курсу спеціальності Право Станіслав ЛУКАШЕНКО. Під час доповіді проаналізував положення законів «Про волонтерську діяльність», «Про гуманітарну допомогу», «Про благодійну діяльність та благодійні організації», зазначив права волонтерів та гарантії їх діяльності, процедуру реєстрації в Реєстрі волонтерів через Дію, фінансові зобов’язання волонтерських фондів. Станіслав впевнений, що допомагати волонтерам – це обов’язок кожного.
Під час панельної дискусії були надані відповіді на питання, які підготував студентський актив кафедри права та публічного управління, а саме: Які найбільші виклики сьогодні стоять перед волонтерами в Україні? Як залучити більше людей до волонтерської діяльності, особливо серед молоді? Що мотивує людей приєднуватися до волонтерського руху? Як найефективніше організовувати волонтерські проєкти в умовах обмежених ресурсів? Які компетенції та навички є найважливішими для успішної волонтерської роботи? Чи потрібно волонтерам мати певну професійну підготовку? Як це впливає на ефективність? Як запобігати вигорянню серед волонтерів і підтримувати їхню мотивацію?
Дискусія пройшла цікаво та плідно, студенти висловили своє бачення щодо обговорюваних питань, наводили приклади з власного досвіду та зазначили: «ми маємо бути зацікавлені у доброчинності, бо хто як не ми?».
На завершення зустрічі Наталія ЖИЛЬНІКОВА подякувала за активну участь у дискусії та наголосила на важливості залучення до волонтерської діяльності молоді та розуміння правового регулювання процесу.