2021 рік
У рамках тижня права – 2021 відбулося ряд заходів, серед яких:
- гостьові та бінарні лекції від юристів-практиків;
-участь у Цифровій антикорупційній конференції;
- участь у проєкті «Порозуміння. Подолання поляризації українського суспільства». Круглий стіл за участю представників релігійних спільнот, науковців, громадських організацій, волонтерів;
-організація та проведення Антикорупційної інтелектуально-правової гри «Що? Де? Коли?»
- організація та проведення Всеукраїнського наукового семінару «Права людини в епоху постмодерну»
- гра зі школярами «Важниця правова»
2020 рік
10 грудня 2020 року в ННІ історії, права та міжнародних відносин з нагоди Міжнародного дня боротьби з корупцією, Міжнародного дня прав людини та 90-річного ювілею Інституту була проведена інтелектуальна антикорупційна гра «Що? Де? Коли?», розроблена USAID «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія».
Мета заходу: акцентувати на негативних наслідках корупції на різних рівнях – від побутової корупції до політичної; продемонструвати на прикладі істoричних фактів деструктивність цього явища для людини та розвитку суспільства в цілому; акцентувати увагу про прояви корупції у різних вимірах (історичному, політичному, економічному, культурному, релігійному, медійному тощо); популяризація доброчесного життя та формування нульового рівня толерантності до корупційних проявів.
У вітальному слові завідувач кафедри права та методики викладання правознавства Олена Іваній відмітила, що такі заходи є важливими для молоді, адже вони допомагають сформувати певну модель поведінки, спрямовану на заперечення будь-яких корупційних дій.
До учасників заходу звернувся уповноважений з виявлення та протидії корупції в СумДПУ імені А.С. Макаренка Андрій Бавикін, який роз’яснив порядок повідомлень про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень в університеті.
У грі брали участь п’ять команд – по дві від студентів та учнів Сумської гімназії №1 та команда викладачів.
Запорукою успіху в командній грі є критичне мислення, увага, ефективність у комунікації, повага до думки кожного з членів команди, здатність до співробітництва, які учасники мали змогу продемонструвати під час трьох турів, що складалися з 10 питань кожний.
За результатами гри три команди «Veritas», «Діоген», «Верховна Рада» нагороджено грамотами та солодкими призами. Вже традиційно вразила своєю підготовкою та інтелектуальним потенціалом команда гімназистів під керівництвом вчителя правознавства, а за сумісництвом – старшого викладача кафедри права та методики викладання правознавства – Наталії Жильнікової, яка здобула беззаперечну перемогу.
Такі змагання завжди користуються великою популярністю серед учнівської та студентської молоді, співпраця згуртовує викладачів і студентів, сприяє зміцненню зв’язків між університетом і навчальними закладами міста.
2019 рік
12 грудня в рамках тижня права відбулась зустріч студентів спеціальності Право з завідувачем психологічної служби університету, психотерапевтом, к.п.н. Ратєєвою Вікторією Олександрівною. Темою розмови-тренінгу стали Soft Skills.
Сучасний бізнес і жорстка конкурентна боротьба на юридичному ринку диктують юристам свої правила. Від них очікують не тільки знання законодавства, але й вміння вибудовувати ефективну комунікацію, управління проектами та командами, власним часом та емоціями, навичок публічного виступу та переконливої аргументації, мотивування та вміння вести за собою. Всі ці навички називають англомовним терміном «soft skills».
Психолог, застосовуючи методики визначення soft skills, допомогла виявити кожному учаснику зустрічі його сильні та слабкі сторони, а також дала поштовх замислитися, які навички треба розвивати
2018 рік
жовтень
Протягом тижня:
Проведення лекцій та виховних годин викладачами кафедри права та методики викладання правознавства для студентів навчально-наукових інститутів історії та філософії, педагогіки і психології, культури і мистецтв, факультету іноземної та слов’янської філології з правової тематики: « Держава на захисті життя і гідності людини», «Знай свої права, виконуй свої обов’язки», «Правова відповідальність студента», «Попередження правопорушень серед студентів».
грудень
Всеукраїнський тиждень права
10-14 грудня 2018 року
З 10 по 14 грудня 2018 року на честь 70-річчя прийняття Загальної декларації прав людини Сумським державним педагогічним університетом імені А.С. Макаренка було заплановано та проведено ряд інформаційно-просвітницьких та правовиховних заходів, спрямованих на підвищення обізнаності громадян щодо міжнародних стандартів прав людини, механізму їх реалізації та захисту
10 грудня
1. Гостини у Головному територіальному управлінні юстиції у Сумській області
Головне територіальне управління юстиції у Сумській області гостинно запросило студентів 1 та 2 курсів спеціальності «Право» на День відкритих дверей.
Головною метою заходу було показати специфіку діяльності кожного підпорядкованого підрозділу.
Майбутніх юристів ознайомлено з основними завданнями органів державної виконавчої служби, нотаріату, державної реєстрації актів цивільного стану, роз’яснено алгоритм примусового виконання рішень, надано інформацію щодо потенціалу професії виконавця, правової роботи, правової освіти, а також проінформовано про загальні вимоги, які висуваються до претендентів на заміщення вакантних посад та можливості проходження стажування в органах юстиції.
Цікавим виявилося отримання практичних навичок, адже студенти мали змогу наочно ознайомитися з деякими видами правочинів, а саме: заповітом, порядком оформлення спадщини за заповітом та за законом, порядком видачі довіреності на прикладі реальних життєвих обставин.
Загалом бесіда пройшла у формі жвавої дискусії, студенти слухали та ставили питання працівникам юстиції.
Насамкінець студентів було проінформовано про існування загальнонаціональної програми «Я маю право» та зазначено, що людина, обізнана у своїх правах, є захищеною.
2. Правопросвітницький захід для учнів гімназії №1.
У межах співпраці кафедри права та методики викладання правознавства з КУ Сумська гімназія №1 було організовано екскурсію гімназистів до Управління патрульної поліції в Сумській області.
Працівники поліції провели з дітьми інтерактивні ігри щодо правил дорожнього руху, роздали їм інформаційні буклети про безпеку на дорозі.
Після цього учні мали змогу не тільки ознайомитися з роботою патрульних поліцейських, побачити на власні очі спецзасоби та зброю, але й спробувати в роботі нагрудні реєстратори та рації, приміряти захисне спорядження. В усіх бажаючих була можливість посидіти в патрульному автомобілі, використовуючи гучномовець та спецсигнали.
11 грудня
1. Круглий стіл «Права людини – основа реформування законодавства та удосконалення правозастосовчої діяльності в Україні в умовах глобалізації»
У заході взяли участь: представники Управління патрульної поліції в Сумській області, координаторка право-просвітнього напряму Української Гельсінської спілки захисту прав людини, співробітник Управління Служби безпеки України в Сумській області, начальник міжнародного відділу СумДПУ імені А.С. Макаренка, студенти та викладачі Сумського вищого професійного училища будівництва та автотранспорту, учні гімназії №1 м. Суми, студенти навчально-наукового інституту історії та філософії.
Зі вступними словами до учасників круглого столу звернулися директор навчально-наукового інституту історії та філософії Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка, кандидат історичних наук, доцент Подрєз Юлія Вікторівна і завідувач кафедри права та методики викладання правознавства Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка, кандидат педагогічних наук, доцент Іваній Олена Миколаївна, які зазначили, що 10 грудня виповнилося 70 років з дня прийняття Генеральною асамблеєю ООН Загальної декларації прав людини – першого міжнародного документа з прав людини, що заклало підвалини нового світосприйняття, у центрі уваги якого знаходиться людина, її гідність, права і свободи. Закріпивши фундаментальні цінності, які мають особливе значення у всіх сферах суспільного життя, Загальна декларація прав людини стала фундаментом побудови системи міжнародно-правових актів у галузі прав людини. Україна, хоч і ратифікувала положення Декларації, проте, переживає сьогодні перехідний період і виробила поки що не досить повний законодавчий масив. Навіть за умови наявності насиченої законодавчої бази важливим аргументом є саме ефективність правового регулювання існуючих суспільних відносин. Тобто важливого значення набуває дійсна реалізація правових приписів. Тому на перший план виходить не кількість нормативно-правових актів, а їх можливість реально врегулювати ту чи іншу конкретну ситуацію.
Круглий стіл працював за напрямками:
загальнотеоретичні та історико-правові проблеми прав людини;
конституційно-правові проблеми реалізації та гарантування прав і свобод людини і громадянина в Україні;
кримінально-правові проблеми захисту прав і свобод людини та громадянина;
міжнародно-правові механізми захисту прав людини і громадянина;
новелли законодавства України: що змінилося?
Кафедру права та методики викладання правознавства представляли старший викладач, к.ю.н. Курова Аліна Анатоліївна, доцент кафедри, к.ю.н. Звірко Олександр Євстафійович, викладач кафедри к.ю.н., Нестеренко Олександр Сергійович, які в своїх виступах підняли актуальні питання процесу гармонізації національного законодавства з міжнародним правом і механізмів забезпечення та захисту прав людини в різних сферах життя.
Надзвичайно корисною й цікавою виявилась інформація старшого інспектора прес-служби Управління патрульної поліції в Сумській області, капітана поліції Олега Сологуба щодо діяльності органів внутрішніх справ у сфері захисту прав людини.
Багато питань у присутніх викликала і доповідь начальника міжнародного відділу СумДПУ імені А.С. Макаренка, кандидата філософських наук, доцента Дєнєжнікова Сергія Сергійовича з приводу депортації іноземців та осіб без громадянства в Україні.
Наталія Єсіна, координаторка право-просвітнього напряму Української Гельсінської спілки захисту прав людини, повідомила учасників круглого столу про діяльність громадської організації, яку вона представляє, а саме: захист прав людини та основоположних свобод у судах, органах державної влади та місцевого самоврядування; надання правової допомоги особам у захисті своїх прав і свобод; здійснення постійного моніторингу дотримання прав людини та основоположних свобод в Україні й інформування про факти порушень прав і свобод; здійснення досліджень з прав людини та основоположних свобод, у тому числі, постійний моніторинг проектів законів та інших правових актів, протидія прийняттю нормативних актів, що погіршують забезпеченість прав і свобод, громадське обговорення проектів нормативних актів, підготовка власних пропозицій.
Зацікавленість у присутніх викликали доповіді майбутніх молодих юристів (Радченко Ю., Сребняк Д., Клещенка О., Стаценка О. та Води А.), які вдало презентували свої роботи на теми: «Трансформація змісту прав людини в сучасному світі», «Міжнародні інституційні механізми забезпечення та захисту прав людини або захист прав людини в рамках міжнародних міжурядових організацій», «Європейський Суд з прав людини: порядок звернення, виконання рішень».
Наприкінці заходу студентам та учням було запропоновано виконати творчі завдання на тему дискримінації та толерантності, з якими всі бездоганно справились.
Організатори та учасники круглого столу подякували за отриману можливість взяти участь у науково-практичній дискусії, обміні прогресивними думками та ідеями.
2. Виставка навчально-наукової літератури, присвяченої правам та свободам людини «Права громадян – турбота держави»
12 грудня
1. Правоосвітній круглий стіл представників юстиції для студентів факультету мистецтв та інституту педагогіки і психології «Правники суспільству».
Учасниками стали: начальник відділу організації та контролю з виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління державної виконавчої служби Гіріч Н.В., начальник відділу взаємодії із суб’єктами державної реєстрації та підвищення кваліфікації державних реєстраторів Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Сумській області Петрик В.Р., провідний спеціаліст відділу державної реєстрації актів цивільного стану Управління державної реєстрації ГТУЮ у Сумській області Красько Ю.Ю. та головний спеціаліст відділу державної реєстрації нормативно-правових актів, правової роботи та правової освіти ГТУЮ у Сумській області Майборода А.К.
Доповідачами було піднято багато актуальних питань, серед яких домашнє насильство та корекція насильницької поведінки. Було обговорено де і як отримати допомогу особам, які постраждали від різних видів насильства, яка відповідальність передбачена за прояви насильства відповідно до законодавства України.
Петрик В.Р. розповів присутнім про порядок державної реєстрації нерухомого майна і бізнесу, а також громадських формувань.
Особливу зацікавленість серед студентів викликала доповідь Красько Ю.Ю. щодо порядку реєстрації шлюбу за добу та оформлення апостилю.
Гіріч Н.В. поінформувала присутніх про завдання, які стоять перед виконавчою службою, розказала про види обмежень по відношенню до боржників. Закцентувала увагу на стягненні аліментів.
Загалом інформація, якою поділилися представники різних служб Головного територіального управління юстиції у Сумській області виявилась для студентської молоді не тільки цікавою, а й вельми корисною.
2. Диспут зі студентами інституту педагогіки і психології «30 заповідей Загальної декларації прав людини»
13 грудня
1. Інтелектуально-правовий квест «У пошуках істини» для учнів 9-11 класів, участь у якому взяли команди Сумських спеціалізованих шкіл №1, №10, Сумської гімназії №1 та Сумських загальноосвітніх шкіл I-III ступенів №4, №13.
Учасникам заходу довелось побігати по станціям, розташованим у різних куточках університету та поміркувати над вельми цікавими юридичними головоломками і правовими ребусами, проаналізувати ситуації та дати їм правову оцінку.
Всі команди показали високий рівень ерудованості та обізнаності в галузі права, отримали задоволення та були заохочені смачними призами. В результаті запеклої боротьби, перемогла команда КУ Сумська гімназія №1 «Veritas». А щира цікавість, палаючі очі, активність та уважність юного покоління під час унікального простору спілкування у форматі квесту засвідчила, що мету заходу було досягнуто.
2. Перегляд фільму «Ганді»
14 грудня
1. Брифінг «Організаційне та нормативно-правове забезпечення навчання та перебування іноземців та осіб без громадянства на території України»
Учасниками стали: адміністрація університету, відділ міжнародних зв’язків, кафедра права та методики викладання правознавства, Управління державної міграційної служби України в Сумській області, Управління служби безпеки України в Сумській області, Управління патрульної поліції та Головного управління національної поліції в Сумській області.
На брифінгу виступили з привітаннями та доповідями: Пшенична Любов Василівна, к.н.д.у., професор, перший проректор Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка «Концептуальні засади міжнародної освіти в Україні», Овруцький Олександр Олександрович – заступник начальника Управління державної міграційної служби України в Сумській області «Правове забезпечення перебування іноземців та осіб без громадянства на території України», Циганок Віталій Анатолійович – головний спеціаліст Відділу запобігання нелегальній міграції УДМС України в Сумській області «Нелегальна міграція на теренах Сумщини», Шуваєва Євгенія Олександрівна – начальник відділу у справах іноземців та осіб без громадянства УДМС України в Сумській області «Організаційно-правові засади функціонування Державної міграційної служби України», Дєнєжніков Сергій Сергійович – к.ф.н., начальник відділу міжнародних зв’язків СумДПУ імені А.С. Макаренка «Організаційно-правове забезпечення навчання іноземців та осіб без громадянства у СумДПУ імені А.С. Макаренка», Іваній Олена Миколаївна – к.п.н., доцент, завідувачка кафедрою права та методики викладання правознавства СумДПУ імені А.С. Макаренка «Міжнародне міграційне законодавство: стан та проблеми», Кравченко Антон Сергійович – старший лейтенант, співробітник Управління служби безпеки України «Депортація іноземців в Україні: стан проблеми», Сологуб Олег Олександрович – старший інспектор прес-служби Управління патрульної поліції в Сумській області, капітан поліції «Правила громадського порядку в місті Суми», Калініченко Катерина Олександрівна – старший інспектор прес-служби Управління патрульної поліції в Сумській області, старший лейтенант поліції «Особливості складання протоколів про адміністративні правопорушення», Ярошенко Сергій Вікторович – старший оперуповноважений Управління стратегічних розслідувань ГУ НП України в Сумській області, майор «Проведення розслідувань пов’язаних з адміністративними правопорушеннями», Яшкова Ганна Іванівна – старший оперуповноважений Управління карного розшуку ГУ НП України в Сумській області, старший лейтенант «Криміногенна ситуація у місті Суми: стан і проблеми».
Досить цікавими та змістовими вийшли доповіді представників земляцтв зарубіжних країн: Мадрімов Алібек – студент 3-го курсу навчально-наукового інституту фізичної культури СумДПУ імені А.С. Макаренка «Сучасне міграційне законодавство Республіки Узбекистан», Бянь Лулу – фахівець відділу міжнародних зв’язків СумДПУ імені А.С. Макаренка «Особенности миграционного законодательства Китайской Народной Республики», Тлеукабулов Атабек – студент І курсу Навчально-наукового інституту історії та філософії СумДПУ імені А.С. Макаренка «Миграционное законодательство Туркменистана».
2. Перегляд фільму про порушення прав людини «Хлопчик у смугастій піжамі»
2017 рік
8 грудня 2017 року в рамках проведення Тижня правових знань у Сумському державному педагогічному університеті імені А.С. Макаренка відбувся брифінг «Нормативно-правове забезпечення навчання іноземців в Україні» за участі адміністрації університету, відділу міжнародних зв’язків, кафедри права та методики викладання правознавства, управління державної міграційної служби України в Сумській області та головного управління національної поліції в Сумській області.
На брифінгу виступили з доповідями: Пшенична Любов Василівна, к.н.д.у., професор, перший проректор Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка «Нормативні акти з питань навчання іноземних громадян», Овруцький Олександр Олександрович – заступник начальника Управління державної міграційної служби України в Сумській області «Нормативно-правове забезпечення перебування іноземців на території України», Шуваєва Євгенія Олександрівна – начальник відділу у справах іноземців та осіб без громадянства УДМС України в Сумській області «Правові засади функціонування Державної міграційної служби України», Дєнєжніков Сергій Сергійович – к.ф.н., начальник відділу міжнародних зв’язків СумДПУ імені А.С. Макаренка «Правові засади навчання іноземців в Україні», Іваній Олена Миколаївна – к.п.н., доцент, завідувачка кафедрою права та методики викладання правознавства СумДПУ імені А.С. Макаренка «Особливості міжнародного міграційного законодавства».
Досить цікавими та змістовими вийшли доповіді представників земляцтв зарубіжних країн: Кан Лариса – студентка 1-го курсу факультету іноземної та слов’янської філології СумДПУ імені А.С. Макаренка «Особливості міграційного законодавства Республіки Узбекистан», Абилова Гулміра – студентка 3-го курсу фізико-математичного факультету СумДПУ імені А.С. Макаренка «Соціальний та правовий статус іноземців в Туркменістані», Люй Цзінь – аспірантка навчально-наукового інституту культури і мистецтв СумДПУ імені А.С. Макаренка «Міграційне законодавство КНР».
2016 рік
З метою підвищення рівня правосвідомості, правової культури, виховання у громадян поваги до закону і прав людини в Україні щорічно проводиться тиждень права. Присвячений він Загальній декларації прав людини, яка була прийнята Генеральною Асамблеєю ООН 10 грудня 1948 року.
Студенти СумДПУ імені А.С. Макаренка традиційно активно долучилися до святкування Дня прав людини та проведення Всеукраїнського тижня права.
У НН Інституті історії та філософії під керівництвом директора – к.іст.н., доцента Подрєз Ю.В. та в.о. завідувача кафедри права та міжнародних відносин, к.пед.н., доцента Іваній Олени Миколаївни відбувся ряд правоосвітніх заходів.
5 грудня студенти історичного мали змогу переглянути фільм про історію прав людини та ознайомитися з основними положеннями Загальної декларації прав людини. Після цього відбулося жваве обговорення щодо реалізації прав людини в сучасному світі.
6 грудня на кафедрі права та міжнародних відносин відбулася виставка правової літератури, яку підготували та провели фахівці бібліотеки університету.
Студенти 5 курсу підготували цікаві та змістовні презентації на тему «Найвідоміші борці за права людини», з яких присутні дізналися про багато невідомих фактів з біографії Мартіна Лютера Кінга, Нельсона Мандели, Магатми Ґанді та багатьох інших борців.
7 грудня в холі Інституту було проведено конкурс стіннівок, на якому свої роботи представили Руденко Ірина, Коплик Влада, Хижняк Аліна, Лямкіна Таісія.
Родзинкою тижня стало проведення брейн-рингу «На терезах Феміди». Команди мали змогу продемонструвати не тільки знання з права та історії, але й похизуватися кмітливістю, винахідливістю, талантом римування. Не залишилися осторонь і вболівальники, які брали участь у музичному конкурсі та отримували за це солодощі.
Цього ж дня відбувся круглий стіл «Від прав людини до прав студента: проблеми і перспективи». З вітальними словами виступили заступники директора НН Інституту історії та філософії к.іст.н., доц. Жмака Віталій Миколайович, к.іст.н., ст. викладач Жуков Олександр Володимирович та в.о. завідувача кафедри права та міжнародних відносин к.пед.н., доцент Іваній Олена Миколаївна, які зазначили, що розвиток України неможливий без дотримання гарантованих Конституцією України прав і свобод людини. Сьогодні наша держава переживає складний період, але завдяки спільним зусиллям інститутів влади, громадських та правозахисних організацій українське суспільство послідовно наближається до рівня міжнародних стандартів як законодавчого, так і практичного забезпечення прав людини. Доповідачами на круглому столі виступали студенти, які підняли на поверхню проблеми, що турбують їх як учасників освітньої та інших політик (молодіжної, розвитку громадянського суспільства, соціальної тощо). На круглому столі було розглянуто законодавство та висвітленні питання щодо організації навчального процесу в вищих навчальних закладах України, оформлення угод на здобуття освіти та плати за неї, мешкання в студентських гуртожитках, стипендіального забезпечення, виконання студентами загального військового обов’язку, участі студентської молоді в процесах прийняття рішень на різних рівнях і громадській активності.
8 грудня відбулась зустріч з в.о. директора регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Сумській області Волобуєвою Валентиною Григорівною, яка розповіла присутнім про те, де та як пересічний громадянин може отримати первинну та вторинну правову допомогу, ознайомила учасників заходу зі списком категорій громадян, яким надається адвокат за рахунок держави, показала хронологію розвитку системи безоплатної правової допомоги в Україні та на теренах Сумщини.
Валентина Григорівна відповідала на питання зацікавлених студентів та наводила приклади й історії з особистої практики. Також був проведений майстер-клас «Права особи при спілкуванні з поліцейським».
Магістри Конєва Анна та Доля Віталій провели для першокурсників лекцію-діалог на тему «Твої права, студент», в якій розкрили суспільні відносини у галузі навчання та виховання, професійної підготовки майбутніх фахівців, а саме: організаційні, фінансові та інші засади функціонування системи вищої освіти, умови для самореалізації особистості студентів, забезпечення потреб суспільства і держави в кваліфікованих фахівцях з високим рівнем правосвідомості. Були перелічені та розтлумачені права та обов’язки студентів, види правопорушень, з якими вони найчастіше стикаються.
Цікаво, приємно та з користю провели студенти і вечір, влаштувавши інтелектуально-правовий квест, під час якого довелось побігати по аудиторіям, які перетворилися на Верховну Раду, Кабінет Міністрів, Апарат Президента, Верховний Суд та поміркувати над вельми цікавими юридичними головоломками і правовими ребусами.
9 грудня к.пед.н., доцентом Іваній О.М. для всіх бажаючих було проведено диспут «Проблеми правового статусу особи в Україні та країнах Європейського Союзу», під час якого було підкреслено, що трактуючи права і свободи людини як невід’ємну властивість особистості, Декларація прав людини закріплює їхнє домінуюче становище, зменшуючи цим виключну роль держави у визначенні статусу особистості. Це виявляється у встановленні конкретних вимог до правомірних обмежень прав і свобод людини з боку держави. Вони ґрунтуються на законі, здійснюються з метою поваги прав і свобод інших, задоволення вимоги моралі, суспільного порядку і загального добробуту в демократичному суспільстві.
Приємно вразив конкурс есе «Права людини в дії» серед членів студентського наукового товариства, перемогу в якому здобули Семен Колесник, Ірина Руденко та Анна Конєва.
Протягом тижня в академічних групах проводилися лекції та виховні години з правової тематики: «Держава на захисті життя і гідності людини», «Знай свої права, виконуй свої обов’язки», «Правова відповідальність студента», «Попередження правопорушень серед студентів».
Підбиваючи підсумки Всеукраїнського тижня права к.пед.н., доцент Іваній Олена Миколаївна зазначила, що права та основні свободи людини є універсальними цінностями в сучасному світі та одним із головних критеріїв розвитку демократії. Знання про права людини, глибоке їх розуміння, вміння їх виборювати, відстоювати та захищати на практиці потрібні кожній людині, оскільки без них ми не можемо повною мірою розвивати й реалізовувати свої людські якості, інтелект, здібності та задовольняти духовні потреби.
2014 рік
Враховуючи важливе значення правової освіти дітей та молоді в дусі миру, толерантності та взаємної поваги та в межах тижня права доцентом кафедри методики викладання суспільних дисциплін Іваній О.М. було проведено низку тематичних заходів на тему «Права дитини», а саме: конкурс стіннівок (Інститут педагогіки і психології); журналістські есе на тему «Світ, сприятливий для дітей» (Інститут філології); правничі конкурси, юридичні задачі (Інститут фізичної культури); конкурс презентацій «Ти дитина і ти маєш право», засідання круглого столу «Захист прав і гідності дитини» (історичний факультет).
Метою заходів було ознайомлення студентів з міжнародними стандартами прав дитини: Декларацією прав дитини, Конвенцією ООН про права дитини, продовження формування правових знань студентів, виховання громадянських рис і переконань, дотримання законів України.
Важко переоцінити роль вчителя в моральному, соціальному та правовому вихованні школяра, адже він впливає на формування поглядів учнів та їх поведінку, і тим самим коригує процес формування майбутнього громадянина.
Ми не повинні підноситися над дітьми, ми гірші за них. І якщо ми навчаємо їх будь-чому, щоб зробити кращими, то й вони роблять нас кращими, спілкуючись з нами (Ф. Достоєвський).
Давайте менше говорити про обов'язки дітей, а більше про їхні права (Ж.-Ж. Руссо).
2013 рік
9 грудня 2013 року з метою підвищення рівня правової культури та практичного засвоєння матеріалу, отриманого під час вивчення правових дисциплін, студенти 5 курсу історичного факультету разом з кандидатом педагогічних наук, доцентом кафедри методики викладання суспільних дисциплін Іваній О.М., відвідали Зарічний районний суд м. Суми.
Керівник апарату суду Ковтун А.М. ознайомила студентів з організацією роботи суду та суддів, порядком звернення до суду, можливістю проведення судових засідань у режимі відеоконференції, відправки учасникам процесу процесуальних документів та повісток в електронному вигляді в рамках проекту «Електронний суд» та направлення повісток у вигляді SMS.
Побували студенти також в архіві суду, оглянули камери для затримання правопорушників, зали судових засідань.
Окрім того, студенти були присутні під час розгляду справ про адміністративні правопорушення. Після судових засідань суддя Мальована-Когер В. В. відповіла на питання присутніх, розтлумачила порядок ведення судових засідань, закликала усіх поважати та не порушувати закон.